رشد و تغذیه تکمیلی در کودکان‎ ‎

در ایران شایع ترین الرژی , حساسیت به پروتئین شیر گاو می باشد . استفاده از شیر بز نیز ممکن است موارد مشابهی را به همراه داشته باشد . 
برای اغاز استفاده مستقیم از شیر گاو در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند بهترین زمان بعد از دو سالگی آن هم با روزانه سی میلیلیتر شیر است . چرا که ممکن است استفاده با شیشه در دان شیر گاو به نوزاد مانع گرفتن سینه مادر و خوردن شیر او توسط نوزاد شود . 
برای کودکانی که از شیر خشک استفاده می کنند تا یک سالگی از دادن شیر گاو پرهیز شود . 
یه هیچ وجه از شیرهای مزه دار ( توت فرنگی و .... ) در تغذیه نوزادان استفاده نشود . 
غذا خردن صحیح را به فرزندان یا دهید . فرهنگ غذا خوردن در جامعه ما ضعیف است نه برای اقشار کم درامد که برای تمامی اقشار این موضوع عمومیت دارد . شایع ترین علت کوتاهی قد سوء تغذیه می باشد . 
تاثیر منفی نوشابه بر تراکم استخوان بسیار شدید است . یکصد گرم نوشابه معادل دوازده قاشق شکر حل شده در آب می باشد . 
بی اشتهای نوزادان در سن شش تا هفت ماهگی عادی است که با افزایش دفعات تغذیه می توان آن را جبران کرد . 
رشد کودک در سال دوم نسبت به سال اول بسیار کمتر می شود . در نتیجه نیاز به غذای او نیز کمتر می شود . به عنوان مثال در سال اول افزایش وزن تا هفت کیلو , افزایش قد تا 25 سانتی متر و افزایش دور سر تا 12 سانتی متر می باشد . اما در سال دوم افزایش وزن تا 3.5 کیلو , افزایش قد 10 تا 12 سانتی متر و افزایش دور سر 2 سانتی متر است ( به صورت معمول ) . تنها ملاک رشد کودک منحنی رشد اوست و تا زمانی که بر اسا منحنی رشد ادامه دارد ( حال بر روی هر کدام از منحنی ها که باشد , چه پایین چه وسط و چه بالا ) هیچ مشکلی وجود ندارد . بی اشتهای عادی در اغاز سال دوم زندگی را نباید با زور و بازی و طمع رفع کرد . چرا که باعث تبدیل بی اشتهایی عادی ه بی اشتهایی غیر عادی شده و بچه یاد میگیرد که برای خوردنش هم ایراد بگیرد . اگر یک بار به او برای خوردن وعده پارک دادید , دفعات بعد تا از شما قول شهر بازی را نگیرد کوتاه نخواهد آمد . 
از حدود یک سالگی شخصیت مستقل کودک شکل می گیرد و او خود می خواهد که غذاهایش رو بخورد . به او اجازه دهید حتی اگر باعث کثیفی اطرافش هم میشود خودش غذایش را بخورد . 
تنقلات به دو دسته سنتی و صنعتی تقسیم می شوند . 
تنقلات سنتی با ارزش مانند انواع دانه ها , کشمش , گردو حلوا شله زردهم برای میانوعده مناسبند و هم برای صبح و صبحانه و مدرسه و ... 
اتقلات صنعتی بی ارزش : انواع چیپس و پفک و لواشک و ... . به علت وجود رنگ و مواد الرژی زا ارزش غذایی نزدیک به صفر دارند . 
برای بچه ها خلال هویج و کرفس و نان و پنیر و مغز گردو کامل ترین غذا برای خوردن است و در مقابل کالباس و سوسیس از مضر ترین غذاها به شمار می رود . 
آبمیوه ها : باور غلط والدین خوراندن آب میوه به نوزادان در ابتدای اغاز غذای کمکی است . آب میوه باید در داخل خانه تهیه شود و از ماه هشتم آ نهم از 20 تا 60 سی سی شروع شود . بهتر از آب میوه آن است که از پوره میوه استفاده شود چرا که نیمی از خواص میوه ( فیبر ها و ... ) در تفاله های میوه وجود دارد . به هیچ عنوان از آب میوه های صنعتی استفاده نشود . چرا که به دلیل قند زیاد , دندان ها را خراب کرده و سیری کاذب می آورند و در دراز مدت باعث سوء تغذیه و چاقی مفرط می شوند . 
در سال اول رشد نوزاد باید هر ماه کنترل شود . در سال دوم هر دوماه یک بار و در سال سوم هر سه ماه یکبار باید رشد کودک کنترل شود . 
فست فود ها در یک کلام کم ارزش و پر ضررند . مک دونالد صاحب بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای فست فود در جهان از سن 16 سالگی همین غذاهای فست فود را خورد و در سن 42 سالگی بر اثر سرطان روده مرد . فست فودها چربی بسبار بالا دارند که باعث چاقی بخصوص در سنین کم می شوند . هر همبرگر دو برابر غذاهای خانگی کالری دارد .
مزه غذا با کلسترول یکی است . هر غذایی خوشمزه تر است کلسترول بیشتری دارد . ظاهر غذا با کلسترول خوشمزه می شود . اما آن را به یک ماده سرطان زا و پر عارضه تبدیل میکند . 
بسکوئیت ها : به صورت کلی نمی توان ان ها را حذف کرد . چرا که کودکانمان را به سفت خوری عادت می دهد . اما نباید به یک غذای غالب تبدیل شود . 
تعداد دفعات غذای کمکی در ماه اول ( هفت ماهگی ) یک تا دو بار در روز . در اواخر ماه هشتم تولد به سه بار در روز برسد و در انتهای سال اول تولد نوزاد به چهار بار در روزافزایش یابد . اما بایدتوجه شود که همیشه باید غذای کمکی بعد از شیر مادر به نوزاد داده شود . 

/ 0 نظر / 4 بازدید