هومان کوچک من
هومان عزیز ما در دوم فروردین1389 در بیمارستان عرفان ساعت 11:30 صبح به دنیا آمد.نامش به معنای نیک اندیش است و مبنای انتخاب من و پدرش در انتخاب نام ،اصالت آریاییمان بوده است. به امید روزی که هومان کوچک ما خاطراتش را با دستان خودش در وبلاگش بنویسد. 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

 این مطلب را یکی از دوستان در نینی سایت گذاشته بود که به نظرم خیلی مفیده

1- اولاً اینکه سعی کنین فرزندتون رو در تهیه و آماده سازی غذاها مشارکت بدین. در مورد غذاهای مختلف بهش توضیح بدین و اثرات غذاهای مختلف رو به زبان ساده برای سلامتی انسان بهش بگین

 2- فرزندتون رو مجبور نکنین بیشتر از میلش غذا بخوره چون اینکار باعث میشه آستانه سیری اون بالا بره و کم کم کنترلش رو اشتهاش از دست بده و در سنین بزرگسالی دچار پرخوری و اضافه وزن بشه
 3- اگه کودکتون غذاشو نخورده هیچ میان وعده ای بهش ندین و اگه ابراز گرسنگی کرد همون غذای باقی مانده رو براش بیارین
 4- در جلوی جمع در مورد بدغذایی فرزندتون صحبت نکنین چون اینطوری فرزندتون بیشتر لجاجت میکنه 
 5- کودکان به رنگهای قهوه ای علاقه دارن میتونین از این روش هم برای خوراندن مواد غذایی مختلف به کودکتون استفاده کنین
 6-. بعضى وقت‏ها نیز کودک از طریق ابراز بى‏میلى و یا غذا نخوردن قصد دارد نظر دیگران را به خود جلب کند 
 7- اگه کودکتون آروم غذا میخوره عجله نکنین چون اگه عجله بکنین اون هم ترجیج خواهد داد اصلاً نخوره
 8- تو محیط های شلوغ به کودک غذا ندین چون هرچه زودتر میخواد از غذا خوردن خلاص شده و به شلوغی بپیونده!!! 
 9- از ظروف رنگی برای کودکتون استفاده کنین
 10-کودک غذایی را که تا دیروز دوست داشت و می خورد، امروز از خوردنش امتناع می کند. در این مورد، والدین با تغییراتی از قبیل تغییر در درجه حرارت و یا نوع پخت، یا شکل غذا (به عنوان مثال دادن شیر گرم یا سرد، دادن تخم مرغ آب پز یا نیمرو و... ) و تعریف و تمجید از غذا می توانند آن را مورد پسند و دلخواه کودک کنند
 11- نظم در خوردن غذا بسیار مهم است و هم غذا خوردن مى‏تواند به نظم کودکان کمک کند و هم نظم مى‏تواند میزان میل کودکان را براى خوردن افزایش دهد . زمان هر وعده از غذا باید ثابت و مشخص باشد . این درست نیست که یک بار کودک را ساعت 6 بیدار کرد و به او صبحانه داد، روز بعد ساعت 10 و روز دیگر ساعت 8 صبح . باید یک زمان مشخص را براى هر وعده غذایى در نظر گرفت . این نظم کمک مى‏کند تا معده کودک براى خوردن غذا ، به طور منظم عمل نماید . نامنظم بودن ساعت‏هاى هر وعده غذا ، به بى‏اشتهایى کودک منجر مى‏شود
 12-مراقب کودک باید دقت کند که آیا این دوست نداشتن یک عادت غلط است ‏یا واقعا میل به خوردن آن ندارد . اگر پس از بررسى‏هاى دقیق متوجه شدید که کودک یک ماده غذایى مثلا سیب‏زمینى را دوست ندارد، بهتر است از دادن آن ماده غذایى براى مدتى صرف نظر کنید و کودک را مجبور به خوردن آن نکنید . براى مثال کودکانى که از برنج زیاد استفاده مى‏کنند، بدنشان کمتر به سیب‏زمینى پخته نیاز پیدا مى‏کند . یا کودکانى که زیاد گوشت مى‏خورند کمتر از لوبیا استقبال مى‏کنند . در حقیقت نیاز آن ماده غذایى به شکل دیگرى تامین مى‏شود
 13-همراهى مادر با کودک در خوردن غذا مهم است؛ یعنى مادر در کنار کودک بنشیند، با او حرف بزند و با هم این غذاى نیمروزى را بخورند . کودکان در خوردن صبحانه یا ناهار و یا شام احتیاج به همراهى و همدلى اطرافیان خود دارند و دوست دارند که بزرگترهایشان در کنارشان باشند و آنها را همراهى کنند 
 14-گاهی اوقات والدین تصور می‌کنند که فرزندشان بی‌اشتهاست. در حالی که بیش از ظرفیت ، به او غذا می‌دهند و وقتی که او نمی‌خورد، تصور می‌کنند که مشکلی در اشتهای وی ایجاد شده‌است. اگر وضعیت رشد فرزند شما در نمودار قد و وزن مطلوب است و رشد طبیعی نشان می‌دهد، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

 

[ ٢٧ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۸:٠۸ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

از طرف هومان تقدیم به پدر مهربون و پدر بزرگ دوست داشتنیش: 

باز می شود تو را بهانه کرد

بهانه نفس تویی

تویی که سرشاراز طراوت مریم هایی هستی که بوی عشق میدهند

پدرم

باز می شود  به تو اشاره کرد

تویی که تکرار عشق در نبض زمانی

شباهت تو با ماه آسمان اینست

هر دو از آسمان هر دو مهربان و هر دو چون دریا بیکران........

پدرم 

 

[ ٢٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

امروز داشتم به مسیری که تا حالا با هومان اومدیم فکر میکردم. اول که به دنیا اومده بود میگفتم یعنی کی میشه که خوب گردن بگیره؟! گردن که گرفت منتظر موندم تا ببینم کی غلت میزنه و سینه خیز میره. دغدغه بعدی من نشستنش شد! وقتی خوب تونست بشینه منتظر راه رفتنش بودم. در این مورد هومان یه کم تنبلی میکرد و همین دغدغه بزرگی برای من شد.حالا که به خوبی راه میره با خودم میگم کی میشه به خوبی غذا را بجوه. حتما بعدش هم  نوبت گرفتنش از شیر و پوشک و... میشه.نخیییر این دغدغه های من تمومی نداره! 

جای مهتاب به تاریکی شبها تو بتاب

من فدای تو به جای همه گل ها تو بخند

[ ۱٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

پسر فسقلی مامان

امشب خیلی اذیتم کردی تا خوابیدی

دیگه نزدیک های 2 نیمه شب شده و من امروز از بس دنبالت دویدم حتی نای تایپ هم ندارم! ولی دوباره منتظر فردا هستم تا با لبخند زیبای تو روزم را  آغاز کنم.

سلامی به زیبایی روی ماهت
به لبخندگرمت، دل بی گناهت

دو دست تمنا برایت کشانم
همیشه به سوی خدایم، خدایت

سلامت سرت، خوش دلت،خانه ات شاد
به کامت بماند جهان تا قیامت

[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

امروز هومان را پارک بردیم و حسابی بهش خوش گذشت.

وقتی هومان و باباش داشتن بازی میکردن من نگاهی به اطراف انداختم. زمین بازی پر بود از بچه هایی که همراه پدر یا مادرشان و یا هردو به پارک اومده بودن.بعضی مامانها پا به پای بچه هاشون بازی میکردن، با اونها میدویدن، زمین میخوردن، خاکی میشدن و ... فارغ از دغدغه کثیف شدن لباسهاشون و یا متهم به بی نظم و هپلی بودن!در کنار این دسته از مامانها، مامانهایی هم بودن که با ناخن های مانیکور کرده و آرایش های زیاد و البته زیبا و جذاب و خلاصه کلی خوش تیپ، در حالی که بسیار مراقب بودن به ناخن هاشون کم ترین آسیبی نرسه بچه هاشون را به آرامی روی تاب هل میدادن و یا سوار سرسره میکردن. یک لحظه با خودم فکر کردم که چقدر آدم ها با هم متفاوتند. نمیدونم...ولی من بلد نیستم با ناخن های بلند، هر لحظه صورت هومان را نوازش کنم و یا دستهای کوچکش را بگیرم و به قول خودش باهاش دنگ (همون جنگ!) کنم و یا همون طوری که دوست داره موهاشو هپلی کنم.نمیدونم که چطور میشه با رژ لب هر لحظه که هوس میکنم لپ های کوچولوشو ببوسم و به خودم بچسبونمش تا آروم بشم. و یا اگه کفش پاشنه بلند بپوشم چطور بدوم تا هومان دنبالم کنه و منو بگیره. البته این من هستم که این کارها را بلد نیستم و دلم هم نمیخواد یاد بگیرم. من از اینکه بدون دغدغه بتونم با هومان بازی کنم تا از دل بخنده خیلی خیلی لذت میبرم. حتی اگه متهم بشم که یک مامان هپلی هستم.

[ ٧ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

سوسن پارسای در هفتمین کنگره سلامت خانواده که در سالن همایش‌هایرازی علوم پزشکی تهران برگزار شد افزود: تغذیه با شیر مادر حق هر مادر وکودک است و دستیابی به این امر نیازمند حمایت همه جانبه است.

وی گفت: مادران زندگی بخش، حامل و پرورش دهنده تمام نسل‌ها و ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای فرزندان خود هستند.

پارسایگفت: سلامت جسم و رشد وزنی و پیشگیری نیز در بیماری‌ها، تکامل مغزی وشخصیتی و رفتاری از جمله مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای فرزندان است که برعهده مادر است.

وی اضافه کرد: تغذیه با شیر مادر رابطه عاطفیمادر و کودک، پایه گذاری شخصیت،‌ فراگیری سریع‌تر و بهتر کودک در تعاملمناسب با محیط و خانواده را به ارمغان می‌آورد.

وی اضافه کرد: شیردهی یک پدیده ارزشمند برای تمام مادران جهان است و تغذیه به موقع و زودو در آغوش مادر رابطه زیبا و قابل اعتمادی را بین کودک و مادر به وجودمی‌آورد.

وی افزود: برای رسیدن به این رابطه زیبا مادراننیازمند حمایت همه جانبه برای تغذیه مطلوب شیرخواران خود هستند.بسیاری ازمدل‌های سنتی حمایت از مادران در جوامع امروز از بین رفته یا کمرنگ شدهاست و از طرفی استفاده از گروه‌های حمایتی با حفظ رفتارهای مطلوب در زمینهپیشگیری از بیماری‌های قلبی و درمان سرطان‌ها به خوبی اهمیت حمایت‌ها رانشان می‌دهد.

پارسای گفت:‌ اکثر مادران نیاز به حمایت دارند. نیاز به حمایت در مادرانی که زایمان اول آنها است خود در دوران بارداریمراقبت نداشته‌اند یا بیرون از خانه کار می‌کنند بیشتر به چشم می‌خورد. حمایت از مادری که کودک یا خود او دچار مشکل جسمی یا روانی است از اهمیتزیادی برخوردار است.


[ ٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱٩ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

خلاصه ای از مباحث عنوان شده در برنامه مورخ 25/10/88 با حضور :
دکتر ایمان زاده فوق تخصص گوارش کودکان
دکتر ستوده فوق تخصص غدد اطفال
دکتر فرسار متخصص کودکان
در اغاز استفاده از غذای کمکی حتما باید توجه شود که غذای کمکی باید بعد از شیر مادر داده شود .
آهن و ویتامین باید جدا از هم به نوزاد داده شود . استفاده توامان تاثیر آن ها را کمتر میکن .
در غذاهای کمکی به هیچ عنوان از غذاهای اماده استفاده نشود چرا که کودکان را به نرم خواری عادت داده و در اینده غذاهای سفت ( گوشت و ... ) را نخواهند خورد .
کودکانی که از شیر مادر استفاده میکنند به شرطی که به پروتئین گاوی حساسیت نداشته باشند می توانند در غذای کمکی از شیر گاو استفاده کنند . به دلیل عدم امکان ازمایش حسایت به شیر گاو تا قبل از یک سالگی , بهتر است در صورت مشکوک بودن به حساسیت نوزاد , مادر از شیر و فراورده های آن استفاده ننماید و پس ار یک سالگی بعد از تست پوستی و خونی , مصرف شیر گاو اغاز گردد . البته ماست میزان الرژی کمتری ایجاد میکند با این حال ممکن است باز هم برخی کودکان با ماست نیز حساسیت داشته باشند . برای جبران موادی که بدن کم دارد مادران می توانند از کره , تخم مرغ , گوشت و قرص های کلسیم استفاده کنند . همچنین استفاده از آب سیب سفید ( و نه قرمز ) نیز بسیار مفید است .


ادامه مطلب
[ ٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱٦ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

به طور معمول عفونت گوش که به عنوان اوتیت مدیا شناخته در زمان بروز سرماخوردگی یا آلرژی ظاهر می شود. پس از بروز تورم در شیپور استاش و انسداد ناشی از آن و کاهش هوادهی فضای گوش میانی، رشد باکتری ها افزایش می یابد و به عفونت منجر می انجامد. اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) مخصوصا در کودکانی بروز میکند که به نقص ایمنی و عدم رشد کافی در سیستم ایمنی دچار هستند و در نتیجه التهابهای مکرر شیپور استاش، امکان تخلیه کافی و هوادهی مناسب گوش میانی را از دست می دهد.


ادامه مطلب
[ ٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱٤ ‎ب.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]

کودک و خداوند کودکی که آماده تولد بود، نزد خداوند رفت و از او پرسید:«می گویند فردا شما مرا به زمین می فرستید، اما من به این کوچکی و بدون هیچ کمکی چگونه می توانم برای زندگی به آنجا بروم؟» خداوند پاسخ داد: « از میان تعداد بسیاری از فرشتگان، من یکی را برای تو در نظر گرفته ام. او از تو نگهداری خواهد کرداما کودک هنوز مطمئن نبود که می خواهد برود یا نه :«اما اینجا در بهشت، من هیچ کار جز خندین و آواز خواندن ندارم و اینها برای شادی من کافی هستند.» خداوند لبخند زد «فرشته تو برایت آواز می خواند، و هر روز به تو لبخند خواهد زد . تو عشق او را احساس خواهی کرد و شاد خواهی بود کودک ادامه داد: «من چطور می توانم بفهمم مردم چه می گویند وقتی زبان آنها را نمی دانم؟» خداوند او را نوازش کرد و گفت: «فرشته تو ، زیباترین و شیرین ترین واژه هایی را که ممکن است بشنوی در گوش تو زمزمه خواهد کرد و با دقت و صبوری به تو یاد خواهد داد که چگونه صحبت کنی کودک با ناراحتی گفت: «وقتی می خواهم با شما صحبت کنم ، چه کنم؟» اما خدا وندبرای این سئوال هم پاسخی داشت: «فرشته ات، دستهایت را درکنار هم قرار خواهد داد و به تو یاد می دهد که چگونه دعاکنیکودک سرش رابرگرداند وپرسید: «شنیده ام که در زمین انسانهای بدی هم زندگی می کنند. چه کسی از من محافظت خواهد کرد؟ » - «فرشته ات از تو محافظت خواهد کرد، حتی به قیمت جانش تمام شود کودک با نگرانی ادامه داد: «اما من همیشه به این دلیل که دیگر نمی توانم شما راببینم ، ناراحت خواهم بود.»  خدواند لبخند زد و گفت: «فرشته ات همیشه درباره من با تو صحبت خواهدکرد و به تو راه بازگشت نزد من را خواهد آموخت، گر چه من همیشه درکنار تو خواهم بود در آن هنگام بهشت آرام بود اما صداهایی از زمین شنیده می شد. کودک می دانست که باید به زودی سفرش را آغاز کند. او به آرامی یک سئوال دیگر از خداوند پرسید: «خدایا ! اگر من باید همین حالا بروم لطفاً نام فرشته ام را به من بگویید.» خداوند شانه او را نوازش کرد و پاسخ داد: «نام فرشته اتاهمیتی ندارد. به راحتی او را مادر صدا کنی.

 خداوندا زیباترین لحظه ها را نصیب مادرم کن ، که زیباترین لحظه هایش را به خاطر من از دست داده است 

[ ۳ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مادرانه ] [ دوست گفتار () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

بسم الله. این وبلاگ را به عشق پسر کوچکم درست کردم تا همیشه بدونه که لحظه لحظه زندگیش چقدر برایم زیبا و خاطره انگیزه و چگونه تمامی حرکات و شیرینی رفتارش در ذهن من برای همیشه موندنیه....برای هومانی که جهانم بدون او الف ندارد!
صفحات دیگر
امکانات وب